Členenie úverov
Podľa účelovosti
- účelové – finančné inštitúcie požadujú doloženie použitia úveru. Účelové úvery sú potom využívané na nákup spotrebných vecí, tovarov a sluţieb. Na financovanie nehnuteľností väčšinou banky (ak takto úvery rozdeľujú) poskytujú úvery za nižšiuúrokovú sadzbu a s dlhšou dobou splatnosti (predpokladá sa že si klient požičia vyššiu čiastku peňazí). Vo väčšine účelových úverov banky vyplácajú úver bezhotovostne a to priamo na účet predajcu (tovarov, služieb, nehnuteľnosti) po predložení faktúry klientom.
- bezúčelové – oproti tomu bezúčelové úvery sa vyznačujú tým že majú vyššie úrokové sadzby a klient ich môže využiť k ľubovoľnému použitiu. Nemusí tak inštitúcii poskytujúcej úver dokladovať použitie peňazí a tá mu potom vyplatí peniaze buď v hotovosti alebo prevodom na účet.
Podľa spôsobu vyplatenia
- hotovostné – klientovi je suma vyplatená hneď na mieste kde o úver žiada
- bezhotovostné – vyplatené bezhotovostným prevodom na účet klienta ktorý si vybral (vyplácanie prebieha buď naraz alebo postupne)
- revolvingový – ide o takzvaný obnoviteľný úver, kedy klient po doplatení určitej časti alebo celého úveru môže dostať ďalšie finančné prostriedky
Podľa spôsobu zaistenia
- zaistené – Úverové zaistenie tvoria rôzne dodatočné opatrenia, ktoré spoločnosti umožňujú úspešne uplatniť nároky voči dlžníkovi alebo voči tretej osobe a dosiahnuť úhradu úverovej a úrokovej pohľadávky. Vyžaduje sa ručenie, buď ručiteľom (osoba ktorá v prípade nášho nesplácania preberá na seba zodpovednosť za úver), alebo ručenie hmotným majetkom(nehnuteľnosť, motorové vozidlo atď.)
- nezaistené – nevyžaduje sa tu zaistenie, spoločnosti ho ponúkajú len bonitným klientom
Podľa doby splatnosti
- krátkodobé – väčšinou úvery do 12 mesiacov
- strednodobé – úvery splatné od 12 do 48 mesiacov
- dlhodobé – splatnosť presahujúca 48 mesiacov
Ďalej môžeme úvery deliť podľa čerpania (jednorazové, postupné), podľa frekvencie splácania (týždenné, mesačné, ročné, štvrťročné) atď. Všetky tieto kategórie sa môžu medzi sebou kombinovať. Podľa týchto kritérií sú jednotlivým úverom priradené rôzne vysoké úrokové sadzby. Pri nižších čiastkach nemusí spoločnosť požadovať žiadne ručenie, pri vyšších čiastkach sa spravidla požaduje aval (ručiteľ).